Jako psycholog zajmuję się diagnozą różnych problemów oraz zaburzeń, występujących u dzieci, nastolatków oraz osób dorosłych.
Diagnoza psychologiczna polega na dokonaniu oceny funkcjonowania dziecka, nastolatka lub osoby dorosłej i przedstawiona jest jako opis cech i możliwości (diagnoza jakościowa) lub w odniesieniu do grupy wiekowej właściwej danej osobie (diagnoza ilościowa). W zależności od wieku osoby oraz zgłoszonego problemu i celu (czyli tego, po co diagnozujemy) psycholog dobiera właściwe testy i kwestionariusze.
Badanie psychologiczne obejmuje szczegółowy wywiad diagnostyczny, obserwację zachowania oraz testy psychologiczne. W razie stwierdzonej potrzeby możliwa jest obserwacja dziecka w przedszkolu lub w szkole.
W przypadku dzieci i nastolatków diagnoza psychologiczna zazwyczaj obejmuje 1-2 spotkania z rodzicami oraz od 1 do kilku spotkań z dzieckiem, co ustalane jest indywidualnie i zależy od zgłoszonego problemu i celu diagnozy.
W razie stwierdzonej potrzeby psycholog kieruje osobę diagnozowaną na konsultację specjalistyczną pedagogiczną, logopedyczną, medyczną, np.: neurologiczną lub psychiatryczną.
Celem nadrzędnym jest rzetelne rozpoznanie przyczyn zgłaszanych trudności oraz kompetentna i empatyczna pomoc osobie dorosłej lub dziecku, nastolatkowi i rodzicom.
Po zakończonym procesie diagnostycznym udzielona zostaje informacja zwrotna ustnie lub w formie pisemnej opinii, która zawiera główne wnioski z badania, odpowiedzi na pytania, np.: „Jaki jest poziom inteligencji osoby”, „Jakie są przyczyny trudności w nauce szkolnej”, „Jakie są emocjonalne przyczyny zgłoszonego problemu”, „Jak stymulować dziecko, aby się rozwijało” oraz planowane są dalsze działania, np.: terapeutyczne.
Prowadzę diagnozę w następujących obszarach:
- całościowa analiza i ocena funkcjonowania poznawczego (intelektualnego) oraz emocjonalno-społecznego dziecka lub nastolatka (mocne strony, odchylenia, zaburzenia w rozwoju)
- ocena rozwoju psychoruchowego małego dziecka (spostrzeganie, pamięć, mowa, manipulacja, zachowania społeczne, motoryka, cechy temperamentu dziecka)
- ocena stanu emocjonalnego i trudności społecznych dziecka
- diagnoza przyczyn niepowodzeń w nauce, ryzyko specyficznych trudności w uczeniu się – dysleksja, dysortografia, dysgrafia
- diagnoza ucznia szczególnie zdolnego
- ocena poznawczej i emocjonalno-społecznej gotowości dziecka do rozpoczęcia nauki w szkole
- diagnoza problemów wychowawczych
- badanie osób dorosłych w zakresie inteligencji, osobowości.